Definicja wypadku przy pracy uregulowana została w art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z nią za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy uważa się wypadek, któremu pracownik uległ:
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. z dnia 2 lipca 2009r. Nr 105, poz. 870 z póź. zm.) pracodawca, którego pracownik uległ wypadkowi jest obowiązany:
Już sam fakt zaistnienia wypadku stawia pracodawcę w trudnej sytuacji.
„DORA” proponuje Państwu fachową pomoc w przeprowadzeniu dochodzenia powypadkowego oraz sporządzeniu pełnej dokumentacji powypadkowej, którą należy skompletować w ciągu 14 dni od chwili zgłoszenia zdarzenia przez poszkodowanego. Naszą ofertę adresujemy do wszystkich pracodawców, którzy chcą mieć pewność, że dokumentacja sporządzona jest prawidłowo i zgodnie z prawem.
„Nic mi się nie stanie” – tak zapewne myśli większość pracowników łamiących przepisy bhp.
Według opublikowanych przez GUS danych w 2016 roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy przekroczyła 87886 osób, w tym: